Terapia online – zalety i wady

19.05.2020

Czy warto zapisać się na psychoterapię online? Czy jeśli do tej pory moja psychoterapia odbywała się w formie tradycyjnej, to czy powinnam/powinienem kontynuować ją w formie zdalnej? Czym różni się terapia online od tej w gabinecie terapeutycznym? Jak przebiega sesja terapii online? Czy obie te formy psychoterapii są tak samo skuteczne?

Z tego typu pytaniami od pacjentów nasz gabinet ma w ostatnim czasie do czynienia. Są to bardzo słuszne pytania, tym bardziej w dobie pandemii. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.

Ze względu na zagrożenie epidemiczne wiele gabinetów, w tym Target MindCare, zdecydowało się na prowadzenie psychoterapii wyłącznie w formie zdalnej. Jest to jak najbardziej uzasadnione, ponieważ w ten sposób dbamy zarówno o zdrowie pacjentów, jak i naszych terapeutów.

 

Czy warto zapisać się na psychoterapię online?

Oczywiście, jeśli czujesz potrzebę rozpoczęcia terapii właśnie w tym momencie, to nie warto zwlekać z tą decyzją. Być może chęć rozpoczęcia terapii wyniknęła właśnie z konieczności izolacji? Warto wtedy skonsultować się z psychoterapeutą i on pomoże podjąć decyzję o tym czy potrzebna jest dłużej trwająca psychoterapią, czy wystarczy wsparcie w postaci kilku konsultacji.

Pamiętaj, że każdy moment jest dobry na rozpoczęcie terapii, jeśli tylko tego potrzebujesz, a gdy wszystko po pandemii wróci do normy będziesz mógł/mogła kontynuować terapię w formie tradycyjnej, jeśli to bardziej Ci odpowiada.

Czy jeśli do tej pory moja psychoterapia odbywała się w formie tradycyjnej, to czy powinnam/powinienem kontynuować ją w formie zdalnej?

Tu odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Procesu terapeutycznego nie powinno się przerywać. Jeśli jesteś w trakcie terapii, nie rezygnuj z niej, nawet, a może szczególnie wtedy, gdy widzisz postępy. Jeżeli przerwiesz terapię, problemy prawdopodobnie za jakiś czas wrócą, a proces terapeutyczny trzeba będzie zacząć od początku.

Czym różni się terapia online od tej w gabinecie terapeutycznym?

Tak naprawdę, poza miejscem, gdzie się odbywa i koniecznością posiadania urządzenia elektronicznego – niczym. Przebieg sesji terapeutycznej jest dokładnie taki sam. Nie zmienia się także terapeuta.

Jak przebiega sesja terapii online?

Zazwyczaj psychoterapeuta łączy się z pacjentem za pośrednictwem aplikacji, która umożliwia także transmisję wideo, jest to dość istotne, ponieważ ważne jest, by psychoterapeuta mógł obserwować reakcje, mimikę i gestykulację pacjenta, która też wiele mówi o jego samopoczuciu. Sesja trwa 50 minut, tak jak zwykła sesja w gabinecie. Pacjent ma możliwość wyboru wygodnego dla niego komunikatora, a obecnie mamy dostęp do bardzo szerokiej gamy aplikacji, które umożliwiają połączenia audiowizualne. Reszta sesji terapeutycznej online przebiega tak jak zwykła terapia „face to face”.

Czy obie te formy psychoterapii są tak samo skuteczne?

Tak, terapia online przebiega tak samo jak terapia w gabinecie, jeśli pacjent podchodzi do terapii z zaangażowaniem, będzie ona skuteczna bez względu w jakiej formie się odbywa.

 

Jakie są wady i zalety terapii online?

Zalety:

Terapia online może odbyć się wszędzie – gdy jesteś na wakacjach, mieszkasz za granicą, a wolisz odbywać terapię po polsku.

Możesz wybrać terapeutę z całej Polski, możesz wtedy sugerować się jedynie kwalifikacjami albo tym, który terapeuta odpowiada Ci bardziej, a nie lokalizacją.

Nie musisz nigdzie dojeżdżać.

Większa anonimowość – wiele osób zwleka z rozpoczęciem terapii ze względu na strach przed tym, co pomyślą inni. Dla takich osób terapia online będzie dobrym początkiem, ponieważ mogą ją odbywać w domowym zaciszu.

 

Wady:

Sesja terapeutyczna może zostać przerwana z przyczyn technicznych niezależnych od obu stron, co może doprowadzić do tego, że sesja nie będzie tak efektywna.

Niektórzy pacjenci obawiają się, że nie będą wiedzieli kto jest „po drugiej stronie” i nie są pewni czy psychoterapeuta ma odpowiednie kwalifikacje. W przypadku takich obaw radzę najpierw sprawdzić opinie o terapeucie oraz poprosić o informacje dotyczące ukończonych studiów i kursów. Na stronie Target MindCare w zakładce certyfikaty można zapoznać się z certyfikatami naszych terapeutów.